Echipa comună de control din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albiţa a descoperit, la controlul de frontieră, tutun pentru narghilea, în valoare estimată de peste 4.000 de lei, ce urma a fi introdus ilegal în țară, ascuns într-un autoturism. Transportatorul este cercetat penal pentru tentativă la contrabandă.
În ziua de 23 iunie a.c, în jurul orei 16:40, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa-ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru intrarea în ţară, conducând autoturismul propriu, un bărbat cu cetățenie română, în vârstă de 26 de ani.
În baza profilului de risc, s-a procedat la efectuarea unui control amănunţit asupra mijlocului de transport şi a persoanei, ocazie cu care echipa comună de control, formată din poliţişti de frontieră şi lucrători vamali a descoperit, ascunse şi nedeclarate, în scopul sustragerii de la controlul vamal, în interiorul autoturismului, în bagaje, nouă cutii cu tutun pentru narghilea, cu timbru de acciză al Republicii Moldova, a căror valoare totală depășea limitele accizabile legale.
Conform prevederilor legale, a fost luată măsura indisponibilizării produselor descoperite, în greutate totală de 3,25 kg, în valoare totală estimată la 4.062 de lei.
Mai multe detalii aici: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/iasi/i-tentativa-la-contrabanda-cu-tutun-pentru-narghilea-oprita-la-frontiera-de-est-43798.html